Veľká noc na PohodeVeľkonočná nedeľa 31.3. 2013

Od polnoci leje. Ideme za každého počasia, tak znela dohoda, ktorú sa rozhodlo dodržať pár skalných. Pedro nakladá do japonskej osadníčky basu, rytmiku, plachty proti dažďu, výbavu na prespatie, psa, mňa. Z busu na Devínskej ceste naložíme ešte Ringa s batohom, ešteže je Suzuki nafukovacia.

V Mokrom jarku dážď vystriedala snehová metelica. Prichádzajú Ivančania Kali s Pupkom a spoločnými silami všetko vytrepeme na flek, ja to mám ľahšie, ťahá ma Ruki. Na Pohode nás víta Jerry mandolínka s bratom Stanom a psom Hugom. Počasie je príšerné, v zime znásobenej vetrom chlapi pripevňujú nepremokavé plachty a robia oheň z mokrého dreva. Stále sneží. Prichádza Sančo s Plamienkou, po zvítaní sa napĺňajú kŕmidlá vtáčikom. Aby bolo aj trochu literárnej kultúry, čítam prítomným Sančov článok z marcového Trampského spravodaja zo stretnutia na Pohode spred mesiaca. Vtedy bola naozaj jar, nie iba podľa dátumu ako je tomu dnes. Počúva dokonca aj pes, pozri na Ahoj-i.

Zo snehovej chumelice sa vynára tlupa na čele s postavou, ktorú si najmä vďaka výške a rezkému kroku kdekoľvek pri stretnutí na potulkách v Malých Karpatoch nemôžeme pomýliť. Šaman Myšina. S rodinou a mini psíkom a samozrejme s gitarou na chrbte. Výnimočne s dcérinou španielkou, svoju gibsonku nechal v takomto počasí radšej doma. Napriek drsným podmienkam pre hudobníkov a nástroje sa pridáva ku Pekaringu s Jerrym. Hrajú chytľavé swingové melódie s novými slovenskými trampskými textami, ktoré výborne píše záhadný mexičan Pedro Sanchez. Napísal aj text na Folsom prison blues od Johnyho Casha s názvom „Noc na Pohode“.
Prvé prevedenie (video) pozri TU

Šaman ponúka svojou ohnivou vodou, ktorou má zvyk vyzývať Karpatského ducha aby trampom prial. Niečo na tom bude, lebo pod stupákom v Mokrom jarku tesne pred Šamanovou skupinkou padla behom pár sekúnd mohutná čerešňa, ani nevedel odkiaľ sa strom rúti. Našťastie padla pár metrov pred nimi. A našťastie to bolo pár hodín potom, ako blízko nej stál Ringo s basou a batohmi a čakal na posily.Devínskou bránou prišli aj kamaráti z Malaciek mašinfíra Macek s manželkou Jarkou. Jarka využíva výborné podmienky na bežky, obuje si ich a už jej niet. Prichádza aj zvyšok počasím nehrozenej sekcie Pohody Jerry a Jardyn a po nich mládež Lucia - Kiri s Maťkom. Oheň sa už poriadne rozhorel a vďaka nemu sa dá prežiť v aj snehovej fujavici. O šiestej večer letného času sneh a vietor náhle prestal. Po siedmej opúšťame drsnú štvorku PeKaRingo plus Jerry a nechávame ich napospas noci.

Pondelok 1.4. 2013


S Aničkou a Rukim kráčame opäť hore Mokrým jarkom, ale za úplne iných poveternostných podmienok. Je nádherne nasnežené, takmer pol metra, a celý les je prežiarený slnečnými lúčmi. Chlapi sú už hore, zohrievajú si zamrznutú vodu v kotlíku na čaj. Vyšibú nás a dostanú maľované vajíčka.


Sýkorky štebocú, robia nálety na kŕmidlá a krídlami zhadzujú guče snehu zo stromov. Snáď už konečne príde medzi nás aj jar. Podľa dátumu by sa aj patrilo.Bábovka T.O. POHODA

Foto: Macek a Jerry