Spomienka na 17. medzinárodný SČ potlach – 4.9.2010 pri LozorneTáto fotka od Rapkáča sa stala mojou obľúbenou hneď ako som ju prvýkrát videla.

Začuduješ sa Prečo ? Veď je to len taká obyčajná hromadná fotka, akých je mnoho. Ale nie je tomu tak.

Keď sa na ňu lepšie pozrieš, všeličo Ti povie. Napríklad, že tento medzinárodný potlach, napriek tomu, že takéto hromadné trampské stretnutia, sa stávajú terčom kritiky pre svoju „netrampskosť“, bol trampský. Vyjadruje to práve aj táto momentka, urobená pred slávnostným zapálením ohňa:

- celé to množstvo ľudí, ktoré je vidieť, nie je poobliekané v červených, žltých, či iných krikľavých farbách.

- široko - ďaleko nevidieť autá, komerčné bufety s reklamnými slnečníkmi, pivové sudy, plastové poháre a taniere.

- trampi rôzneho veku, z rôznych končín Slovenska, Čiech, možno aj spoza mora stoja, či sedia, hrajú, počúvajú, alebo spievajú pesničku.

- muzikantov, tiež rôzneho veku a z rôznych končín , očividne spája hranie trampských pesničiek, ktoré poznajú oni, aj všetci okolo.

Dali sa dokopy - tak ako to býva - práve vtedy. Pedro, Kali a Ringo už neplánovali totiž hrať, presunuli sa ku sedeniu okolo ohniska. Zrazu sme s Perdom začuli, ako niekto dobre hrá pesničku od Wabiho Ryvolu , čo sa nám nestáva často. Pedro zhodil gitaru z pleca a hneď si prisadol. Netrvalo dlho a prišiel aj Kali s rytmikou a Ringo pritiahol basu. O chvíľu už bolo okolo plno a mohla vzniknúť táto fotka. No a práve preto, že sa takto môže stretnúť veľa kamarátov, či spoznať sa s novými, zahrať si, zaspievať, preto sa robia medzinárodné potlachy, na striedačku na Slovensku a v Čechách. Je len na nás, aby sme sa snažili, aby boli aj napriek veľa účastníkom čo najviac trampské, aj keď sa samozrejme nedajú porovnať s osadnými stretnutiami.

Bábovka T.O. POHODA