Pocta trampské písni
Vzpomínkový koncert k osmdesátinám Wabiho Ryvoly.

V pondelok 30. marca vo vypredanom divadle Gong v Prahe sa stretli muzikanti a diváci, ktorí si prišli pripomenúť nedožité osemdesiatiny trampského barda Wabiho Ryvolu (4.4.1935 – 27.2.1995).

Koncertom sprevádzal Tony Linhart a na začiatok uviedol skupinu Scarabeus. Publikum, medzi ktorým nechýbala ani Wabiho manželka Velká Saša, ich deti Kuba a Karolína, blízki Wabiho kamaráti Fredy a Malá Saša, pobavili zážitkom z mladosti, keď sa na potlachu zoznámili s Wabim. Na úvod zaspievali Wabiho Ohradu a pár iných pesničiek, ku ktorým pridali aj vlastné skladby.

Po nich vystúpil Miki Ryvola. Z Kladna prišiel vo výbornej nálade a tú priniesol aj na pódium. Sám s gitarou a svojimi už zľudovenými krásnymi pesničkami, ktoré s ním spievali všetci v sále, navodil vynikajúcu atmosféru.

Po prestávke vystúpil Pacifik s lídrom Tonym Linhartom, speváčkami Helenou a Marcelou a gitaristom Andělínom. Divákom zahrali oba známe „Pacifiky“, Pikovický Pacifik – s Wabiho textom a Tonyho hudbou a Vzdálený Pacifik od Wabiho.

Záver večera patril bratislavskej skupine Pekaringo a Heny. Vystúpenie začali do ticha sály inštrumentálnym sólom nádhernej Wabiho skladby „Zvláštní znamení woodcraft“. Vynikajúco urobené aranžmá, úžasný hlas Heny v tejto aj v nasledujúcich piesňach diváci oceňovali búrlivým potleskom. Nasledovali autorské piesne od Heny zo spoločného CD Kanada a málo hrávané, ale prekrásne Wabiho piesne Prokletá vůně hor a Barevní stíny. Z CD Kanada zahrali aj skladbu kamaráta Fredyho, sediaceho v prvej rade, Kytary donaha, tú pre tento večer zaspieval Kali.

Nasledovala finálovka Rezavý šíny, po ktorej diváci nechceli Pekaringo pustiť zo scény a tak si kapela spolu s nimi zaspievala ešte Terezu – Osamělý město. Aj po tejto piesni si diváci znovu vytlieskali prídavok. Pedro teda povedal, že sa s kapelou a s Wabim dohodli že "by bolo fajn dať si jednu aj od bráchu...

A dali. Mrtvej vlak.
Andy Bábovka - T.O. POHODA

Foto: Stani Koucká Nodlová a Petr Navrátil Sen

Fotogalériu si môžete pozrieť TU