LetokruhyV piatok 12. apríla sa v Brne Medlánkach konal koncert Letokruhy. Ide o hudobné podujatie venované spomienke na Wabiho Ryvolu (nar. 4. apríla 1935). Je to už 18 rokov, čo nás tento skvelý autor trampských piesní navždy opustil (1995), ale ako bolo vidieť podľa množstva divákov, záujem o jeho pesničky a pesničky kapiel, hrané v jeho štýle je stále veľký. V tomto ročníku vystupovala kapela Pekaringo z Bratislavy s Heny, T. E. Band z Brna a Samson Lenk.


Úvod patril nezvyčajnej spomienke na Wabiho. Jeden z organizátorov, Jordán, ktorý nás večerom aj sprevádzal, pustil obecenstvu nahrávku na magnetofónovej kazete. Išlo o pesničku „Modré dálky“, ktorú pre neho napísal Wabi v roku 1986 a poslal mu ju. Pred rokmi sa mu veľmi nepáčila, ani ju nehrával, ale teraz po čase si na ňu spomenul. S pomocou archivára Růžu, ktorému Saša Ryvolová poskytla domáci archív, sa ku tejto kazete opäť dostal. Zistil, že pieseň je krásna. Musel na ňu ale dospieť , tak ako mu to povedal Slim. A tak, akoby z druhého sveta, sa na celú sálu ozval Wabiho typický hlas s odkazom pre Jordána. Nebolo nás v sále málo, ktorým pri tejto nezvyčajnej spomienke zvlhli od dojatia oči. Jordán, Slim, Luboš a Kamil nám ju všetkým potom zahrali.
Po skončení koncertu a stresov z organizovania podujatia sa začal pre niektorých z nás ten pravý víkend. A bol aj nádherný. Tak ako tomu bolo pred týždňom v Rowers City. S dobrými kamarátmi, dobrou hudbou a uprostred krásnej prírody na základni T.O. Sešlost v lokalite Chráneného kraja Lysicko.

Presun v blate z roztopeného snehu z dediny na chalupu familiárne nazývanú Al-chajda sme absolvovali okolo polnoci a tak zábava a hranie, ktoré potom nasledovalo, trvalo až do siedmej ráno. Zaznelo množstvo Wabiho a Mikiho pesničiek, piesní od TE bandu, Karabiny, Kida, Šedifku. Vynikajúcich muzikantov spevom sprevádzala 30členná partia, ktorej súčasťou boli aj Saša Ryvolová so synom Kubom, Wabiho syn Alan a zástupca T.O. Zlatý klíč, napriek oslave guľatín v marci, večne mladý Pete. Brnenských kamarátov Slima, Jordána, Sandyho, Kamila striedali Fredy, Růža a Kim spolu s Heny, Pedrom, Kalim, Ringom. Pekaringo pridalo s Plamienkou aj pár slovenských pesničiek a Pedro na želanie zahral a zaspieval s originálnym textom francúzsku skladbu Les feuilles morts pre Marie z Paríža. Tá mi po nej povedala, že sa cíti trochu ako doma, keď chodí na Montmartre počúvať džezmenov hrajúcich naživo skladby napríklad od Djanga Reinhardta. Ako keby to bolo dohodnuté, chalani začali hrať Minor swing a ja som jej ešte ukázala na stene Djangovu fotku s dodatkom, že teraz sa už ako doma môže cítiť úplne. Tak sme sa aj cítili celý víkend my, východná sekcia zo Slovenska.

Sobota trochu potrápila striedavým aprílovým počasím, ale poobede vďaka jarnému slnku ako aj v nedeľu sa mohlo sedieť a hrať vonku pri ohni. Všetci prítomní sme sa podpísali na pohľadnicu s blahoželaním ku narodeninám Mikimu Ryvolovi. Ten ich oslávil v piatok a Pedro to s Pekaringom publiku v Medlánkách pripomenul zahratím pesničky Dům smutný víly.


Vtipov, veselých zážitkov, spomienok na Wabiho a hlavne krásnych skladieb, ktorých je tento trampský bard autorom, toho bola nevyčerpateľná studnica. Myslím, že takejto oslave narodenín, v kruhu kamarátov a pesničiek by sa Wabi určite potešil a snáď sa na nás z toho muzikantského neba aj pozeral.Kompletnú fotogalériu z vandru si môžete pozrieť TUBábovka T.O. POHODA

Foto: Sancho & Plamienka
T.D. Pátrači