T.O. Sešlost, T.O. RoZa, T.O. Rowers na Slovensku

7.- 9. júna 2013


Piatok poobede, parkovisko Baumaxu v Lamači. Radostné zvítanie sa s kamarátmi z Brna: Pavlou, Slimom, Jordánom, Kamilom, Azom, Vlastíkom, Drobkom a Luckou. Presúvame sa cez celé mesto až za Bratislavu do Ivanky pri Dunaji, do domu Kaliho a Eviny, ktorý je zároveň aj sídlom nahrávacieho štúdia „Kali“. Privítanie domácich je, ako inak, hojné a bohaté. Po príjemnej spoločnej hodinke zanechávame muzikantov napospas práci na pesničkách pre pripravované CD „Kanada“.
S Pedrom berieme zvyšok zahraničnej návštevy (dievčatá s Vlastíkom a Azom) z útulného pohostinného domčeku Kaliovcov späť cez celé mesto a vedieme ich nocou tmavým lesom zo sídliska Dlhé Diely na flek našej osady Pohoda.


Privítanie domácich hodinu pred polnocou je, ako inak, hojné a bohaté. Aj keď Kaliovcom sa nikto nevyrovná (veď preto sme im minulý rok na ohni pri príležitosti 40. výročia našej osady navždy odovzdali dovtedy putovnú placku „za zásluhy v osadnej činnosti“ a Kali je aj autor osadnej vlajky a studničky Kalička – viď. fotogalériu) Nasledovalo hranie, spev, dobrá nálada až do rána.Sobota doobeda. Asi tucet trampov a jeden pes sa vydávame na výlet smer kameňolom. Nachádza sa asi hodinku od Pohody. Za predieranie sa vysokou žihľavou dostaneme odmenu v podobe prekrásnej scenérie rozprestierajúcej sa pred nami. Sme na najvyššom cípe kameňolomu nachádzajúceho sa nad cestou do Devína.Pohľad na krajinu pod nami, Dunaj po povodni začiatkom júna vyliaty ďaleko z brehov do rakúskych polí, majestátnosť kameňolomu, to všetko je umocnené nezvyčajným tichom. Nezvyčajným preto, lebo kvôli rozvodnenému Dunaju je inak veľmi frekventovaná cesta pár dní uzavretá a úplne tichá, premáva len vojenský nákladiak každú hodinu.Po návrate nastáva čas na literárne okienko. Pedro a Sancho nám prečítajú úryvky zo svojich „miniatúr“- mini zbierok prózy a poézie s trampskou tematikou, ktoré krstili na Trapsavcovi v máji. Dobre nás všetkých pobavia a už je tu čas na vydanie sa oproti našim muzikantom a Ivančanom, presúvajúcich sa na Pohodu z Ivanky a vrelo očakávaným.
Stretávame sa s nimi na kraji Pasienka, rozľahlej lúky s krásnymi výhľadmi na Dunaj a rakúske pohoria. Je obľúbeným miestom turistov, bežcov a rodinných prechádzok nielen obyvateľov sídliska. O jej záchranu pred zastavaním rodinnými domami sme sa pred rokom zaslúžili aj my Pohoďáci svojimi podpismi a zozbieraním ďalších do petície proti výstavbe.


Na Pohode je plno a po našom príchode už nič nebráni užiť si skvelú muziku a zábavu s tými, na ktorých sme sa všetci tak tešili. A stála za to, veď sa presvedčte sami na tomto videu. Muzika aj zábava dlho do noci. Ku chalanom z Brna a k našim sa pridáva a s gibsonkou perfektne zapadne aj Šaman Myšina. Oslávil s nami nielen svoju osemdesiatku, ale aj úspešne zvládnutú štátnicu z angličtiny a po rokoch si aj v lese zahral s výbornými muzikantmi.Nedeľa ráno. Prichádzam so Stanleym, šerifom osady Eldorádo, založenej v r. 1945. So Šamanom majú veľa spoločného. Vek, napriek ktorému majú stále dobrú kondíciu na výšľapy medzi kamarátov kam sa autom nevyvezieš.

Vždy dobrú náladu a potešenie z toho, že sa ešte nájdu osady, pripomínajúce im tramping taký, ako bol v rokoch ich mladosti. Prítomnosť kamarátov spoza hranice, spievanie a hranie krásnych pesničiek a očividná radosť nás všetkých, že sme spolu. To všetko vyvoláva u našich starších kamarátov spomienky na časy, keď sa aj oni, tak ako my dnes, tešili na vzájomné návštevy kamarátskych trampských osád z oboch strán rieky Moravy.Kompletnú fotogalériu si môžete pozrieť TUBábovka T.O. POHODA

Foto: Azo