22. česko-slovenský potlach
Vranová u Letovic

5. - 7. september 2015

Pedro, Kali, Ringo a Evina prišli na na Orlí hnízdo v piatok podvečer. Po zvítaní sa s kamarátmi, vybalení sa rozložili pod prístreškami a začali hrať – až do rána. Pridala sa aj Plamienka a ďalší muzikanti. Toto sa presne opakovalo v sobotu poobede. Ako to bolo na potlachu si prečítaš tu.


Vo večernom hudobnom programe, kde sa na pódiu striedajú skupiny, sólisti, dvojice prišiel rad na Pekaringo s Plamienkou pred desiatou. Keď sa s nástrojmi pripravovali, pod pódiom sa zbehlo množstvo ľudí, foťáky blýskali, ľudia sa prekrikovali, aby tí čo fotia nezavadzali tým za nimi, tí čo fotili, zasa chceli mať čo najlepšie zábery, no ako na nejakom filmovom festivale... :) Pre veľký úspech pridávali.


Pravá trampská muzikantská atmosféra vládla v nočných hodinách v „hospode“. Nebolo to ako v dedinskej krčme so štamgastami a hracími automatmi. Krčma je trampských camrátok, placiek, obrázkov, fotografií. Pekaringo spolu s Lienkou, Bufim, Charliem, Gumim, Lobom a ďalšími rozohrali kolotoč pesničiek a o chvíľu bola krčma plná na prasknutie, stálo sa a sedelo aj tam, kde sa nedalo. Muzikanti a zbor, ktorí sme tvorili natlačení hlava na hlave, bol skvelý. Opakovalo sa to čo poobede pod prístreškami, spoločne zaspievané Zelené pláne patrili k najkrajším, aké som kedy počula.

Nedeľné ráno bolo v znamení balenia, lúčenia, vymieňania si adries, pozvánok, vlajok. Najveselšia bola rozlúčka s východniarmi na zastávke autobusu, ktorí sa dobre bavili aj keď ich ešte čakala dlhá cesta vlakom - alebo práve preto?

Mnohí odsudzujú veľké potlachy a bolo tomu tak aj v minulosti. Šoc z T.O. Desperádo (zal. v r. 1955) spomína, že keď bol veľký potlach, tak „oni išli presne na opačnú stranu...“ a to je názor, ktorý platí pre mnohých dodnes. Ak sa ale chceš stretnúť s kamarátmi zo zahraničia, zalomiť si palec aj s tými zo Slovenska, s ktorými sa celý rok nestretneš, pozdraviť starších kamarátov, ktorí už do lesa k ohňu nemôžu prísť, alebo stretnúť niekoho, koho si roky nevidel, spoznať nových správnych ľudí, tak si odmyslíš negatíva veľkých potlachov a vyberieš si z nich len tie pozitívne zážitky.


Andy Bábovka - T.O. POHODA

Foto: Džipo, Lilka, Dan Gardener

Fotogalériu si môžete pozrieť TU